Poradna

poradna


Vítejte v naší poradně zaměřené na problematiku spojenou s infekcí lidským papilomavirem (HPV). Chápeme, že toto téma může být pro pacientky klíčové, a proto bychom Vám rádi poskytli srozumitelné odpovědi na nejčastější otázky.

Co jsou přednádorové změny?

Přednádorové změny, známé také jako prekancerózy čípku děložního, jsou stavy, které s určitou pravděpodobností mohou přerůst do zhoubných nádorových onemocnění. Tyto změny jsou ve většině případů způsobeny infekcí vysoce rizikovými kmeny HPV virů.

Diagnostika zahrnuje pravidelné preventivní prohlídky, cytologii a testování na HPV. Následuje vyšetření pomocí expertní kolposkopie a případně odběr vzorku tkáně. Léčba nebo sledování závisí na stupni změn a rizikových faktorech.

Jak probíhá expertní kolposkopické vyšetření?

Expertní kolposkopické vyšetření je specializované, nebolestivé vyšetření děložního čípku pomocí kolposkopu. Lékař aplikuje speciální roztoky, používá světelné filtry a hodnotí povrchové změny sliznice. Vyšetření může zahrnovat cílený odběr vzorku tkáně (biopsie).

Co je konizace - léčba přednádorových stavů?

Konizace je chirurgický zákrok prováděný v lokální anestezii nebo v ojedinělých případech v celkové anestezii. Cílem zákroku je odstranění části tkáně děložního čípku postižené přednádorovými změnami.

Je konizace v lokálním znecitlivění bolestivá?

Zákrok je obvykle vnímán jako nebolestivý podobný běžnému gynekologickému vyšetření. Pacientky ho často považují dyskomfortem, srovnatelný s jiným ošetřením v lokální anestezii.

Jak dlouho trvá zákrok?

V lokální anestezii trvá zákrok obvykle 2-5 minut. Po něm je pacientka sledována a může odejít domů.

Co dělat po konizaci děložního čípku?

Po zákroku je důležité dodržovat po dobu 7-10 dnů klidový režim, vyhnout se zvedání břemen a sportovním aktivitám. Primární hojení čípku trvá přibližně 5 týdnů a pacientky by měly dodržovat pokyny ohledně sexuální aktivity a hygieny.

Co je HPV a kdo je ohrožen nákazou?

HPV je souhrnné označení pro lidské papilomaviry. Z toho infekci u člověka může vyvolat přibližně 120 kmenů. Nejméně 14 kmenů HPV jsou klasifikovány jako „vysoce rizikové“, a jsou zodpovědné za rakovinu děložního hrdla.

Infekce se přenáší jakýmkoliv sexuálním kontaktem a v případě nákazy vysoce rizikovými HPV může způsobit přednádorové změny a následně vyústit v karcinom děložního čípku, anu, vulvy a hrtanu. Očkování je zaměřené proti nejrizikovějším a nejčastějším kmenům, které jsou zodpovědné za většinu onkologických onemocnění.

Jak probíhá očkování proti HPV?

Očkování se doporučuje ideálně před začátkem sexuálního života. V současné době jsou k dispozici 2 vakcíny, Cervarix a Gardasil 9, které chrání proti několika kmenům HPV. Očkování je hrazeno veřejným zdravotním pojištěním pro dívky a chlapce ve věku 11-15 let, ale lze jej absolvovat i později na vlastní náklady. Vakcinace se provádí injekcí do svalu a může mít vzácně nezávažné vedlejší účinky, jako bolest či otok v místě vpichu.

Koho očkovat?

Očkování je nejefektivnější před začátkem sexuálního života. Očkují se i ženy, které již mají sexuální zkušenosti. Pro ženy podstupující konizaci je doporučené očkování proti HPV, protože zásadně snižuje riziko návratu onemocnění v porovnání se ženami, které očkování nepodstoupily. Vakcínu lze aplikovat před i po výkonu.

Jsou nutné pravidelné preventivní prohlídky po očkování?

Ochranu očkování poskytuje proti 9 nejrizikovějším a nejčastějším kmenům HPV. Nicméně ani po očkování není ochrana stoprocentní a je důležité pravidelně absolvovat preventivní prohlídky.

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů za účelem vyřízení mého dotazu

ilustrace

Kam dál?

ikona konizace

Centrum pro konizace v ambulantním režimu

Konizace děložního hrdla představuje šetrný chirurgický zákrok spočívající v odstranění části tkáně děložního čípku s přednádorovými změnami. Cílem je předejít vzniku zhoubného nádoru.

Více o zákroku
ikona kolposkopie

Centrum onkologické prevence

Centrum onkologické prevence je místo, kde jsou vyšetřovány pacientky s podezřením na přednádorové stavy. Pacientky vyšetřuje lékař specializující se na tuto problematiku (expertní kolposkopista).

Více o zákroku
ikona očkování

Očkování HPV

Očkování proti HPV je důležitým preventivním opatřením a poskytuje ochranu proti virům způsobujícím rakovinu děložního čípku. Vakcína se doporučuje aplikovat nejlépe před zahájením sexuálního života.

Více o zákroku